Menu Zamknij

Dobków

Nasza siedziba mieści się w Krainie Wygasłych Wulkanów, na granicy Pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich w Sudetach, w uroczej miejscowości Dobków. Administracyjnie Dobków leży w powiecie złotoryjskim, w gminie Świerzawa. Nie daleko od nas do Jeleniej Góry (25km), Jawora (22km), Złotoryi (22km) czy Bolkowa (16km). Zatem jedne z najciekawszych miejsc Dolnego Śląska są na przysłowiowe „wyciągnięcie ręki”.Miejscowość w Krainie Wygasłych Wulkanów oferuje wiele atrakcji, które zapełnią czas pobytu oraz sprawią, że zechcesz do nas powrócić.

Atrakcje w samym Dobkowie

Sudecka Zagroda Edukacyjna.

Udostępniona w 2015 r. Przedsięwzięcie zrealizowano według zasad obowiązujących np. w Centrum Nauki Kopernik, czyli ma ono jednocześnie uczyć i bawić, pozwalając zwiedzającym na empiryczne zapoznanie się ze zjawiskami sejsmicznymi, hydrologicznymi, czy klimatycznymi,  ale także z historią i specyfiką regionu. Wszystko to w bardzo atrakcyjnej formie. W Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej, zwanej też Muzeum Wulkanów, można m.in. poczuć, jak to jest w czasie trzęsienia ziemi, wypłukać złoto, obejrzeć animacje 3D, zobaczyć, co dzieje się w wulkanie i gejzerze, sterować przepływem rzeki wywołując powódź lub zbudować tradycyjny sudecki dom. Więcej: Sudecka Zagroda Edukacyjna

Ekomuzeum Rzemiosła

To „muzeum bez ścian”, na które składają się indywidualne gospodarstwa i domy ludzi zamieszkujących miejscowość. Turysta może pójść i na własne oczy zobaczyć warsztaty rzemieślnicze lokalnych artystów, w których produkuje się naczynia z gliny, ceramikę ozdobną, czy produkty bibułkarskie.
Warsztaty ceramiczne, to trzy pracownie i galerie ceramiczne: „Art-El”, „Galeria Pod Aniołem”, „Magic Art Galery”. Nie mają godzin otwarcia, są czynne, gdy ceramicy są w domu, a zazwyczaj są 😉 Więcej informacji: Ekomuzeum Dobków

Szlak kapliczek i krzyży przydrożnych.

Kapliczki i przydrożne krzyże tworzą w Dobkowie i okolicach ośmiokilometrowy szlak. Były fundowane w podzięce za uzdrowienie lub jako prośba o zapobieżenie chorobie. Większość powstała w XIX wieku. Przy trzech przystankach autobusowych w Dobkowie umieszczone są tablice informacyjne, na których można zobaczyć więcej informacji.
Szlak kapliczek w Dobkowie

Spacerowa aleja lipowa

W okolicy Kościoła św. Idziego na wzgórze Kapliczna prowadzi Aleja Lipowa. Lipy zostały posadzone całkiem niedawno by wesprzeć miejscowych pszczelarzy. Z roku na rok lipy nabierają majestatu.

Kościół św. Idziego w Dobkowie

Pierwotnie wzniesiony  przed 1399 rokiem, gruntownie przebudowany na barokową modłę w 1735 roku. Warto zobaczyć co w środku kryje ta lekko surowa z zewnątrz budowla.

Zimowy widok Kościoła św. Idziego w Dobkowie

Najbliższe okolice.

Świerzawa

Jadąc w Świerzawie kierunku Złotoryi znajduje się jeden z najważniejszych romańskich zabytków Dolnego Śląska kościół p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej, z unikatowymi na skalę europejską polichromiami i udostępnioną wieżą.

Sędziszowa

Organy Wielisławskie – bogato urzeźbiona ściana w kształcie piszczałek organowych, wyrobisko dawnego kamieniołomu porfirów, pomnik przyrody. Na zboczach jaskinia i pozostałości sztolni. Dojazd pod sam obiekt. Spacer na szczyt godz. ok. 2 godz.

Proboszczów

Szczyt Ostrzyca, „śląska Fudżi Jama”, stożkowate wzniesienie, pozostałość wygasłego, trzeciorzędowego wulkanu, znakomity punkt widokowy.

Wieże widokowe

na szczytach Dłużek oraz  Zawadna (Gozdno)

Z Dobkowa widoczne są dwie wieże widokowe. Bliżej, w północnej części Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich 592 mnpm na szczycie Dłużek. Jeśli chcieliście zobaczyć Kapliczkę na wzgórzu Kaplicznej i wiodącą do niej Aleję Lipową  to pokonaliście 1/3 drogi na Dłużka – pozostało tylko przejście przez las i podejście na szczyt.
Przy okazji pobytu w Świerzawie i zwiedzaniu kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej możemy podejść w z wioski Gozdno na szczyt Zawadna gdzie znajduje się druga wieża widokowa.

Park Krajobrazowy Chełmy

Zaraz za Dobkowem w północno wschodnim kierunku jest położony Park Krajobrazowy Chełmy. Wytyczono w nim liczne ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, szlaki turystyczne – piesze oraz rowerowe. Ponadto ustanowiono tam cztery Rezerwaty. Więcej np. tutaj: Park Krajobrazowy Chełmy

 

Single tracki

Dla miłośników jazdy rowerem po górach. W okolicy obydwóch opisanych tu szczytów wytyczono Single Tracki czyli jednokierunkowe wąskie ścieżki rowerowe wyłożone drobnym kamieniem. W najbliższej okolicy jest ich więcej i bardzo fajnie jest to opisane np. tutaj: Kaczawskie single tracki

error: Content is protected !!